kuulsused

Heikki Kovalainen: elulugu, foto

Sisukord:

Soome kohta kehtib stereotüüp, et selle põhjamaa inimesed on aeglased ja kiirustamata. Ent samal ajal varustab väike Skandinaavia vabariik pidevalt vormeli 1 võistluste jaoks bravuuritsevaid ja kiireid võistlejaid. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - kõik need jet-soomlased olid peaosades maailma tugevaimas võidusõidusarjas. Oma silmapaistvate kaasmaalaste seas pole Renault, McLareni, Lotus-Caterhami meeskondade piloot Heikki Kovalainen nii märgatav. Ta alustas oma karjääri hästi, täites oma esimesed hooajad esikümnes, kuid siis oli ta ilma sponsorluseta sunnitud tegema koostööd mitte eriti kindla meeskonnaga ja ei kuulunud enam tugevaimate hulka.

Tee vormel 1 juurde

Pea kõik maailma tugevaimad võistlusautosõitjad alustasid oma sportlaskarjääri kardisõidus. Väikestel avatud autodel saavad isegi lapsed oma sõiduoskust lihvida. Seda rada jälitas Heikki Kovalainen, kelle algusaastad möödusid kardirajal. Motospordiga hakkas ta tegelema kümneaastaselt, olles saavutanud hea edu. 1999. aastal tõusis ta teiseks riigis ja aasta hiljem võitis ta Skandinaavia meistrivõistlused.

Samuti jõudis ta maailma poodiumidele, saades planeedi pronksmedalistiks.

Heikki Kovalaineni eluloo järgmine etapp oli osalemine Briti vormeliseeria sarjas. Ambitsioonikas uustulnuk töötas rajal agressiivselt ja julgelt, teda ei häbista kogenumate konkurentide konkurents. Oma esimesel hooajal võitis Heikki kaks sõitu ja lõpetas aasta neljandal kohal.

Noor soomlane köitis Renault tähelepanu ja ta kaasati kontserni sponsorlusprogrammi. 2002. aasta hooaeg, Heikki Kovalainen, startis juba vormel-3 võistlustel. Siin oli ta ka juhtivates rollides ja võitis regulaarselt selle võidusõidu sarja etappidel.

Kuningliku sarja debüüt

Noor Soome võidusõitja edestas peagi väiksemate võidusõiduversioonide taset ja 2005. aastal kutsuti ta katsepilootina Renault meeskonda, et testida Prantsusmaa meeskonna autosid. Kogu 2006. aasta jooksul mässis Heikki Kovalainen oma uue meeskonna masinatel truult ringi, tehes seda lõpuks 28 000 km.

2007. aastal jättis Prantsuse "stabiilse" selle juht Fernando Alonso, kes eelistas teistsugust meeskonda, ja Renault juhid otsustasid panna paljulubava soomlase, viies ta põhimeeskonda. Kovalainen veetis oma esimese Grand Prix etapi üsna närviliselt, tehes paar viga ja lõpetades võistluse kümnendal kohal. Juba hooaja teisel üritusel Malaisias suutis ta siiski kaheksandana finišeerida, saades meistrivõistluste edetabelis oma esimesed punktid.

Laheda peaga ja enesekindel Heikki Kovalainen veetis oma esimese hooaja väga ühtlaselt. Temast võib saada isegi vormel-1 ajaloo esimene sõitja, kes debüüthooajal lõpetas kõik etapid.

Brasiilias toimunud etapil sai tema auto aga Schumacheri masin tõsiselt kannatada ja soomlasest võidusõitja kaotas võistluse. Lõpuks kordas ta Tiago Monteiro rekordit, kes tegi esimesel hooajal täpselt 16 sõitu.

Meeskonna vahetus

McLareniga liitunud Fernando Alonso ei suutnud uue meeskonna juhtide ja partneritega ühist keelt leida. Selle tulemusel otsustas ta naasta Renault'sse, kellega tal olid meeldivad mälestused meistrihooaegadest. Kaks "tallit" tegid omamoodi castingu, mille tulemusel Alonso liitus Prantsuse meeskonnaga ja Heikki Kovalainen kolis McLareni.

2008. aasta oli Soome piloodi karjääris edukaim. Just sel aastal suutis ta esimest ja viimast korda elus Grand Prix sarja etapi võita, olles Ungaris võitnud, mitu korda poodiumile jõudnud.

Heikki Kovalainen alustas hooaja esimest võistlust Austraalias, võttes käigult viienda koha. Juba järgmisel Malaisia ​​etapil sai ta kolmandaks ja tõusis poodiumile.

Ungari Grand Prix oli sportlase karjääri põhisündmus. Budapesti rada on alati peetud Vormel 1 üheks salakavalamaks.

See on täis kurve ja annab pikkade kiirete tõmbluste jaoks vähe ruumi. Osavalt kurvides manööverdades läks Heikki Kovalainen ümber Felipe Massa, kelle mootor ebaõnnestus, ja võitis esimest korda oma karjääri võidusõidul.

Hooaja jooksul suutis soomlane taas poodiumile ronida, saades Itaalias teiseks ja lõpetas aasta seitsmendal kohal.

Tulemuste langus

2009. aasta oli Brawni meeskonna aeg ja McLaren meistrivõistlustel praktiliselt ei osalenud. Ebaõnnestumised kummitasid Briti meeskonna piloote esimestest etappidest alates. Esimeste võistluste tulemuste järgi ei pääsenud ei Hamilton ega Heikki Kovalainen isegi esikümnesse. Viimane läks ka pärast Austraalia Grand Prix esimesel etapil toimunud kokkupõrget pensionile.

Järgmisel Malaisia ​​võistlusel keeras esimesel ringil Heikki Kovalainen, kes lõpetas viimaste seas. Siis läksid tema asjalood pisut paremaks, ta kogus regulaarselt punkte, kuid ei suutnud kunagi poodiumile ronida.

McLareni meeskonna juhid polnud oma kaaspiloodi esitusega rahul ja kasutasid ära meister Jenson Buttoni lahkumise Brawnist, kutsudes teda Soome sõitja asemele.

Heikki Kovalaineni fotod ilmusid endiselt spordiväljaannete lehtedel, kuid tema edasine karjäär oli ohus. Ratturil ei olnud sponsoreerimist suuremate ettevõtete poolt ja ta ei saanud loota koostööle vormel-1 juhtivate „tallidega“.

Karjääri taaskäivitamise katse

2010. aastal astus vormel-1 võistlusel osalema kolm uut meeskonda. Lotuse omanik Tony Fernandez otsustas kutsuda enda juurde kogenud piloodid ning kasutas Jarno Trulli ja Heikki Kovalaineni teenuseid. Kuningliku võistlussarja uustulnuka võimalused olid palju tagasihoidlikumad kui sellised koletised nagu Ferrari ja Mercedes ning Soome piloodil polnud lihtsalt oma uue autoga tehnilisi võimalusi, et võistelda juhtivate võidusõitjatega ja osaleda võitluses meistrivõistluste eest.

Kolme uues meeskonnas veedetud aasta jooksul ei jõudnud Heikki Kovalainen kunagi poodiumile ega suutnud isegi vähemalt ühte võistlust punktidega lõpetada. Nende aastate suurim õnnestumine oli tema jaoks Jaapani Grand Prix kaheteistkümnes koht.

2013. aastal otsustasid Lootuse omanikud, olles rahul oma meeskonna tulemustega, oma poliitikat muuta ja asusid oma ridadesse meelitama kuulsaid ja tuntud võidusõitjaid. Finn jäi mõneks ajaks tööta, kuid siis kutsuti ta ikkagi katsepiloodi ametikohale ja hakkas kogema kiirautode uusi võimalusi.