kuulsused

Hispaania tennisist Carlos Moya: elulugu, sportlaskarjäär ja isiklik elu

Sisukord:

Carlos Moya, kelle elulugu, sportlaskarjääri ja isiklikku elu kirjeldatakse selles artiklis, on tuntud Hispaania tennisist, paljude turniiride, sealhulgas Roland Garrosi võitja. Korraks oli maailma esimene reket. Nüüd osa Rafael Nadali treenerimeeskonnast.

Biograafilised andmed

Carlos Moya sündis 1976. aasta augustis Hispaania Palma de Mallorcal. Esmalt võttis tennisereketi kätte kuueaastaselt. Carlos treenis kõvasti ja see andis varsti tulemusi. Korraks peeti teda üheks maailma parimaks juunioriks.

Professionaalne karjäär

19-aastaselt debüteeris ATP turniiridel pärast mitme futuuri ja väljakutsuja võitu Carlos Moya. Juba teisel võistlusel jõudis ta veerandfinaali. Novembris 1995 tuli ta esmakordselt Budapestis toimuva APR-turniiri võitjaks.

Järgmisel aastal osales Moya esimest korda Australian Openil, kus ta ei saanud esimesest ringist kaugemale minna. Roland Garrosi ja US Openi väljakutel lendas ta välja teises voorus. Augustis võitis Carlos Mallorcal koduturniiri. Hooaja lõpus tõusis ta maailma edetabelis 26. kohale.

1997 oli Carlos Moya jaoks pöördeline aasta. Alustuseks jõudis ta sensatsiooniliselt Australian Openi finaali, kus kaotas maailma esimesele reketile Pete Samprasile. Lisaks aitas tennise Carlos Moya suurepärane tase kogu hooaja jooksul saada tal kutse osaleda aasta finaalturniiril, kus ta jõudis poolfinaali.

Järgmisel aastal ei naeratanud õnn Hispaania tennisemängijale tegelikult naeratust. Ta esines edutult Austraalia kohtutes. Kuid see kõik muutus siis, kui turniirid algasid Carlosi lemmikpinnal. Esiteks võitis ta esmalt ATP Mastersi turniiri Monte Carlos ja saavutas seejärel oma karjääri peavõidu - temast sai French Openi (Roland Garros) võitja. See oli tema esimene ja viimane tiitel Grand Slami turniiridel. Hooaja lõpus sai Moya maailma viiendaks reketiks.

Vaatamata suhteliselt halvale hooaja algusele 1999. aastal, saavutas Carlos Moya pärast Indian Wellsi turniiril finaali jõudmist veel ühe saavutuse: temast sai esimene hispaanlane, kellel õnnestus saada maailma esimeseks reketiks. Kahjuks kestis ta maailma edetabeli tipus vaid 13 päeva.

Pärast mitut mitte eriti edukat hooaega ilmus Carlos Moya uuesti 2002. aastal. Esmalt jõudis ta finaali turniiril Monte Carlos ja võitis siis Cincinatiis. Maailmaturniiri finaalis tegi ta taas tee poolfinaali. Suurepärane esitus võimaldas hispaanlasel naasta planeedi kümne parima tennisisti hulka.

2004. aastal võitis Carlos Moya viimast korda ATP Masters sarja turniiri. Roomas, finaalis, tegeles ta kerge vaevaga David Nalbandianiga. Pärast seda triumfi oli tennisisti kõrgeim saavutus turniiri poolfinaal Hamburgis.

Aastatega kaotas Carlos Moya üha enam maailma edetabelis, kuid osales kangekaelselt kõikidel võistlustel. Kuid vanus ja vanad vigastused panid end üha enam tundma. Tervisprobleemide tõttu jäi ta maha peaaegu terve 2009. aasta. Järgmisel aastal kohtu juurde naastes ei suutnud Carlos Moya kunagi endist vormi tagasi saada.

Madridi turniiri esimese vooru matš oli Hispaania tenniselegendi jaoks tema karjääri viimane. Ta tahtis viimast korda esineda oma armastatud French Openil, kuid jalgade probleemide tõttu oli ta sunnitud suurest spordist lahkuma.

Karjääritreener

Pärast profitennisega lahkuminekut ei jätnud Carlos Moya selle spordialaga lõpuks hüvasti. 2013. aastal osales ta Davis Cupil Hispaania koondise kaptenina. See ralli oli Pürenee poolsaare meeskonna jaoks siiski läbikukkumine. Esmakordselt kahe aastakümne jooksul lendasid hispaanlased maailmarühmast välja. Pärast seda ebaõnnestumist lahkus Carlos Moya meeskonna asukohast.

Kolm aastat hiljem sai Hispaania spetsialist mentoriks Kanada tennisisti Milos Raonicu. Vaatamata oma alluva suurepärastele tulemustele, kellest hooaja lõpus sai üksikmängus maailma kolmas reket, lõpetasid Moya ja Raonic koostöö.

Samal aastal liitus Carlos mitte vähem kuulsa ja tiitlivõistluse saanud tennisisti - hispaanlase Rafael Nadali - treeneripersonaliga.