kuulsused

Javier Fernandez: uisutaja karjäär ja isiklik elu

Sisukord:

Javier Fernandez on erakordne inimene ja ainulaadne inimene. Hispaania on ilmselt üks iluuisutamise jaoks kõige ebasobivamaid riike. Kuid just siin sündis tulevane maailma- ja Euroopa meister. See on mees, kes on oma nime juba sisestanud mitte ainult iluuisutamise ajalukku, vaid ka spordiga tervikuna.

Lapsepõlv

Hispaania uisutaja Javier Fernandez tuli uisuväljakule tänu oma vanemale õele. Esmalt jälgis ta televiisorist rahvusvahelisi võistlusi ja hiljem hakkas ta ise treenima. Kui Fernandez teda jääl nägi, mõistis ta, et soovib ka iluuisutamist. Siis oli tulevane meister vaid kuueaastane. Ta ütleb, et Hispaanias ei olnud eratreenerid, väikesed uisutajad tegelesid 20–30-liikmeliste rühmadega. Fernandez rõhutab, et vähemalt polnud see nii kallis kui Ameerika Ühendriikides.

Professionaalse karjääri algus

Javier Fernandez on iluuisutaja, kes on suutnud palju saavutada. Riigis, kus on vähem kui 20 jäähalli ning populaarsed on sellised spordialad nagu jalgpall ja tennis, on iluuisutamisega väga raske tegeleda. Tee sportlase eduni oli pikk ja keerukas. Tal polnud juunioride tasemel häid tulemusi.

Fernandez on esimene hispaanlane, kes tegi riigi meistrivõistlustel kolmiktelje ja nelja pöördega hüppe. Ta suutis neid võistlusi võita ja saada pileti 2010. aasta Vancouveri olümpiamängudele. Seal saavutas ta vaid 14. koha, kuid noorele sportlasele oli see edu. Javierist sai esimene Hispaania uisutaja olümpial alates 1956. aastast. Aasta hiljem suutis Fernandez mitu korda Grand Prix'l poodiumile ronida.

Euroopa meistrivõistlused Hispaania iluuisutaja karjääris

Javier Fernandezit võib tänapäeval nimetada parimaks iluuisutajaks Euroopas ja üheks tugevaimaks maailmas. Igal võistlusel kuulutatakse ta peamiste lemmikute hulka. Juba neljal Euroopa meistrivõistlustel järjest pole tal võrdset. Javier Fernandez on siin võitnud alates 2013. aastast. Pärast triumfi Horvaatias toimunud esimesel Euroopa meistrivõistlustel ütles ta, et ei tunne end meistrina, kuna üksikvõit pole suur saavutus. Uisutaja lisas, et jätkab rasket tööd. Isegi siis treenis Fernandez Kanada treeneri Orser Brianiga, mis viis võidule Vancouveri olümpiamängudel, Lõuna-Korea sportlase Kim Young A-ga.

2014. ja 2015. aasta Euroopa meistrivõistlustel sai Javier oma saavutusi korrata. Hispaania iluuisutaja jõudis 2016. aastal meistrivõistlustele peamise lemmiku auastmes. Võit Bratislavas oli muljetavaldav. Vaatamata mõningatele vigadele programmis õnnestus tal lühikese programmi eest saada 100 punkti ja suvalise programmi eest 200 punkti. See edu võimaldas Fernandezil saada esimeseks uisutajaks alates 1972. aastast, kellel õnnestus võita neli järjestikust Euroopa meistrivõistlust.

Olümpia Sotšis

Pärast 2013. aasta Euroopa meistrivõistluste võitu olümpiamängudel tuli Fernandez ühe kandidaadina medalitele. Temast võib saada kõigest kolmas sportlane Hispaania ajaloos, kellel õnnestus taliolümpiamängudel poodiumile ronida. Kui varem 1972. aastal õnnestus Francisco Fernandez Okoal slaalomis kulda võita, siis kakskümmend aastat hiljem saavutas tema õde Blanca samal erialal kolmanda koha.

Javier Fernandez oli edulähedane. Pärast lühikest programmi sai ta kolmanda koha. Kuid vabaprogrammi vigade tõttu kaotas Hispaania iluuisutaja Denis Tenile üsna palju ja võttis solvava neljanda koha.

Triumfaalse maailmameistrivõistlused 2015

Shanghais peetud maailmameistrivõistlustel suutis Javier Fernandez saavutada oma esimese võidu. Tema etteaste oli väga karismaatiline. Isegi olümpiavõitja Yuzuru Hanyu ei saanud temaga tõsiselt võistelda. Javier Fernandez tuli Hispaania kõigi aegade esimeseks selle spordiala maailmameistriks. Pärast võitu ei suutnud uisutaja uskuda, et tal õnnestus võita. Ta väitis, et ei tea, kas ta suudab seda saavutust korrata.

Tema peamine rivaal, jaapanlane Yuzuru Hanyu, kellega koos nad treenivad samas meeskonnas, oli Fernandezi õnnestumisega väga rahul. Rivaalide sportlased on ainult jääl, kuid elus on nad heal tasemel. Korduvalt on rõhutatud, et uisutajad pööravad konkurentidele vähe tähelepanu, neile on olulisem keskenduda oma programmile. Peamine rivaal on nad ise.

See edu võimaldas Fernardesil taas oma nime kirjutada Hispaania spordi ajalukku. Nüüd võib teda nimetada oma riigi rahvuskangelaseks.